Kadınların çocuklarını, uzun süre veya yanlış şekilde kucaklarında taşımaları, bel ve boyunlarına gereksiz yük binmesine sebep oluyor. Bu da fıtık için potansiyel tehlike teşkil ediyor. Kucakta çocuk taşımanın yanı sıra, alışveriş çantalarını ağırlık gözetmeksizin tek taraflı taşımak da riskli. Toplam vücut ağırlığının yüzde 15’inden fazla ağırlık kaldırmak bel ve boyun fıtığına davetiye çıkarmak anlamına geliyor” dedi.
12 kilodan ağır çocukları taşımayın
Bel ve boyun fıtıklarının yüzde 98 99’unun ameliyatsız tedavisinin mümkün olduğunu ifade eden Şahabettinoğlu, sadece yüzde 1-2 hastada da ameliyat gerekebileceğini söyledi. Bel ve boyunfıtıklarında başta manipülasyon, yani elle tedavi olmak üzere fizik tedavilerin başarılı olduğunu ifade eden Şahabettinoğlu, “Hafif vakalarda 2-3, ileri vakalarda 8-10 seans tedavi gerekiyor. Fıtık her ne kadar tedavi edilebilen bir durum olsa da, alınabilecek tedbirlerle potansiyel tehlikenin önüne geçmek atılacak ilk adım olmalı. Çocuklar 10-12 kilonun üzerinde ise mümkün olduğunca kucakta taşımamak, mecbur kalınırsa taşımanın süresi 1-2 dakikayı geçmemesi gerekmektedir. Alışveriş çantalarının 2-3 kilo ağırlığın üstünde olması durumunda ise taşımamak veya ağırlığı iki kola eşit miktarda yayarak taşımak gerekiyor” diye konuştu.
Ameliyat gerekebilir
Kilosu 60 olan bir kadın, 9 kilogramın üstünde yük kaldırdığında ve taşıma süresi uzadığında hem bel, hem de boyun fıtığı olmaya aday olduğunu ifade eden Şahabettinoğlu, “Taşınan yük ilk etapta yakınmaya yol açmasa bile, süre arttıkça yükün ağırlaşmasıyla kişi farkında olmadan boyun fıtığı için zemin hazırlar. Boyun fıtığında da el ve kollarda ilerleyen güç kaybı varsa ya da ağrı ve uyuşmaları ameliyatsız tedavilere 2-3 ay cevap vermemiş ise ameliyat gerekir. Sadece bel ve boyun ağrısı veya kol-bacak uyuşması olan hastalarda yüzde 98 başarı ameliyatsız olarak fıtıklar tedavi edilebilir” dedi.

Yazar Unknown

Menopoz, İnfertilite (Kısırlık), Gebelik ve takibi, Riskli gebeliklerin tespiti, Doğum, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,Cinsel problemler (Vajinismus), Genital Estetik, Vaginoplasti (Vagina daraltma), Labioplasti (İç dudakların düzeltilmesi), Kızlık Zarı, Adet Düzensizlikleri, Kürtaj, Jinekolojik hastalıklar, Kanserler ve Tüp Bebek konusunda hizmet veren Op.Dr.Cansu Bozkurt şu an kendi özel muayenehanesinde görev yapmaktadır.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum yap