Yalancı gebelik nedir, böyle bir şey olabilir mi diyorsunuz. Evet yalancı gebelik diye bir şey var.Yalancı gebelikte, gebe olmadığı halde tüm belirtilerin hamile olduğunu işaret ediyorsa buna yalancı gebelik deniliyor. Birde gebe kalmak isteyen bayanlar için kendini gebeyim diye inandırdıysa bu durum bayanlar için zor bir durumdur…

Anne olabilmek için kendini öyle bir inandırıyor ki bayanlar, gerçekten hamileymiş gibi belirtiler olabiliyor.Yalancı gebelikte inanmayacaksınız ama, hamileliğin tüm belirtilerini görmek mümkün; Örneğin hamile kalmış gibi adetten kesilebiliyorsunuz , mide bulantısı başlanılabiliyor yada göğüsleriniz şişip hassaslaşabiliyorsunuz ama bu belirtiler sizin gebe olduğunuz anlamına gelmesin.Çünkü bunların hepsi yalancı gebelik belirtileridir.

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı gebelik durumunda hasta tamamiyle kendini gebe gibi hisseder,tüm gebelik belirtilerini gösterir ancak kesinlikle gebe değildir.Yalancı gebelik, ruh sağlığının insan bedenini etkileyebildiği en çarpıcı örneklerdendir ve kesin tanısı kanda gebelik testinin “negatif” olduğunun saptanması ile konur.

İdrar Testi Yaptırmalı mı?

Adet 4-7 gün gecikmiş ise idrarda yapılan gebelik testi %90 pozitif çıkar,adet 10 gün gecikti ise %95, 2 hafta gecikti ise %99.9 doğruluk oranı ile pozitif cevap verir.İdrar testleri “pozitif” sonuç verdi ise testin hata oranı çok düşüktür,ancak siz gebe olduğunuzda şüpheleniyorsunuz ve test “negatif” çıkıyorsa 1-2 gün sonra tekrarı uygun olacaktır.Gebelik testleri , özellikle çok erken gebelik dönemlerinde yapıldıklarında gebe olduğunuz halde sanki gebe değilmişsiniz gibi bir sonuç verebilir.Bunun nedeni HCG hormonu düzeyinin henüz düşük seviyelerde olmasıdır.

Beta HCG Testi Güvenli mi?

Kanda BHCG testi bakılarak gebelik daha erken saptanır.Henüz bir adet gecikmesi olmadan kanda BHCG’ye bakılarak kesin gebelik tanısı konabilinir.BHCG değerinin ölçülebilmesi dış gebelik,mol gebeliği, biyokimyasal gebelik,yalancı gebelik ve düşük tanılarının konmasında da çok yardımcıdır.Beta HCG testi oldukça güvenilirdir.Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-10 mIU/ml’dir.Beta HCG değerinin 10 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebeliği düşündürmektedir.

Dış gebelik; döllenmiş yumurtanın rahim dışında ve sıklıkla da tüplerde yerleştiği ,sağlıklı olmayan bir gebelik şeklidir ve sıklıkla erken dönem tanısı BHCG takipleri ile konabilinir.

Biyokimyasal gebelik nedir?döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyo gelişimi gösterememesi,rahimde tutunamaması durumudur ve gebelik laboratuar testlerinde görülüp sonrasında devam etmez ve vajinal bir kanama ile sonlanır.

Yazar Cansu Bozkurt

Menopoz, İnfertilite (Kısırlık), Gebelik ve takibi, Riskli gebeliklerin tespiti, Doğum, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,Cinsel problemler (Vajinismus), Genital Estetik, Vaginoplasti (Vagina daraltma), Labioplasti (İç dudakların düzeltilmesi), Kızlık Zarı, Adet Düzensizlikleri, Kürtaj, Jinekolojik hastalıklar, Kanserler ve Tüp Bebek konusunda hizmet veren Op.Dr.Cansu Bozkurt şu an kendi özel muayenehanesinde görev yapmaktadır.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum yap