» » » » » HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) KEDİ BESLEMEK GÜVENLİ MİDİR?

Hamilelikte evde veya dışarıda kedi beslemek aşağıdaki kurallara dikkat edildiği sürece güvenlidir. Öncelikle kedinizin bir veteriner tarafından kontrolünü ve aşılarını, parazit ilaçlarını yaptırmanız gerekir. Kedilerde bulunan toksoplazma (toxoplazma) denilen parazit hamilelikte anneye geçerse bebeği etkileyebilmektedir, bu konuda detaylı bilgiyi buraya tıklayarakokuyabilirsiniz. Aşağıdaki kurallara dikkat edildiği sürece bu parazitin anneye  bulaşması ve hastalık yapması söz konusu değildir.

Aslında insanların neredeyse yarıya yakını yaşamlarının herhangi bir döneminde toxoplazma ile enfekte olurlar ama çoğu kişi de herhangi bir belirti vermez. Genellikle grip benzeri ateş, yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi hafif belirtilerle kendiliğinden iyileşir. Gebeliğin başlangıcında yapılan kan tahlili ile enfeksiyonu daha önce geçirdiğiniz saptanırsa yani toxoplazma IgG pozitif çıkarsa bağışıklık kazanmışsınız demektir ve gebelikte parazit ile temas etseniz bile tekrar bu hastalığı geçirmeyeceğiniz anlamına gelir.

Hamilelikte kedi bakımı nasıl olmalı?
- Hamileler kedinin kumu (dışkısı) ile temas etmemelidir, kumunun bakımını ve atılmasını evdeki başka insanlar yapmalıdır.
- Zaman zaman bahçe işleri ve toprakla uğraşıyorsanız bu işleri yaparken eldiven takmalısınız çünkü toprakta parazitler bulunabilir.
- Kedinizi okşamaya, sevmeye devam edebilirsiniz ancak sonrasında ellerinizi sabunla yıkamalısınız.
- Kedinizi çiğ et ile beslemeyin. Bu etler kediye parazit bulaşmasına neden olabilir.
- Kedinizi dokağa mümkün olduğunda az çıkartmalısınız. Dışarıdan parazit alma ihtimali vardır.
- Hamile kaldıktan sonra evinize yeni bir kedi (özellikle sokak kedisi) almayın, sadece eski kedinizi beslemeye devam edin.Yazar Unknown

Menopoz, İnfertilite (Kısırlık), Gebelik ve takibi, Riskli gebeliklerin tespiti, Doğum, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,Cinsel problemler (Vajinismus), Genital Estetik, Vaginoplasti (Vagina daraltma), Labioplasti (İç dudakların düzeltilmesi), Kızlık Zarı, Adet Düzensizlikleri, Kürtaj, Jinekolojik hastalıklar, Kanserler ve Tüp Bebek konusunda hizmet veren Op.Dr.Cansu Bozkurt şu an kendi özel muayenehanesinde görev yapmaktadır.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum yap