» » Hamilelik ( Gebelik ) Şekeri Olanlar Vejetaryenler Neler Yemeli


24 - 28. haftalar arasında ‘Gestasyonel Diyabet Testi’ yapılmaktadır. Gebelik öncesinde diyabet (şeker hastalığı) rahatsızlığı olmayan, ancak gebeliğin ikinci trimester ve sonrasındaki bir döneminde saptanmış kan şekeri yüksekliğidir.
 Özellikle ailesinde diyabet geçmişi olanların, kilo fazlası olanların ve daha önceden sorunlu gebelik geçirenlerin bu sorunla karşılaşma riski daha yüksektir. Gebelik süresince görülebilen gestasyonel diyabet kan basıncını yükseltir ve 4,5 kg’ın üzerinde doğumlara yol açabilir. Bu dönemde beslenme mutlaka bir beslenme uzmanı kontrolünde olmalıdır ve annenin karbonhidrat alımı dengeli olmalıdır. Şeker kullanımı bu dönemde uygun olmayacağından, stevya bitkisi ile hazırlanmış ve şeker tadı veren ürünler annenin şeker ihtiyacını karşılamada iyi bir alternatif olabilir.

Vejetaryen anneler ise beslenme konusunda yeteri kadar bilinçliyse, gebelik döneminde bebeğin gelişimiyle ilgili bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Ancak vejetaryen beslenme tipini benimsemiş olan annelerin; kalsiyum, D vitamini, demir, B12 vitamini gibi besin öğelerinin günlük beslenme programlarında yeterli düzeyde olup olmadığı sorgulanmalıdır. Gerekiyorsa hekim tarafından takviyelerde de bulunulabilir.

Yazar Cansu Bozkurt

Menopoz, İnfertilite (Kısırlık), Gebelik ve takibi, Riskli gebeliklerin tespiti, Doğum, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,Cinsel problemler (Vajinismus), Genital Estetik, Vaginoplasti (Vagina daraltma), Labioplasti (İç dudakların düzeltilmesi), Kızlık Zarı, Adet Düzensizlikleri, Kürtaj, Jinekolojik hastalıklar, Kanserler ve Tüp Bebek konusunda hizmet veren Op.Dr.Cansu Bozkurt şu an kendi özel muayenehanesinde görev yapmaktadır.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum yap