» » Hamilelikte (Gebelikte ) Saç Boyatılır Mı?

Saç bakımı özellikle bayanların en dikkat ettiği konular arasındadır. Özellikle gebelik öncesi boyatılmışsa saç, gebelik esnasında da yeni çıkan saçlarla renk değişikliği olmakta ve bunun kötü görünüme nende olduğu ya da beyaz saçların çıktığı bununla da rahatsızlık duyulduğu söylenmiştir. Hekimlerin en çok rastladığı sorular arasında yer alan gebelikte saç boyatma, boyalarda bulunan kimyasallar yüzünden gebelik açısından endişeli bir durumdur. Boyalarda bulunan amonyak boya esnasında soluma yoluyla bebeğe ulaşabilir. Bu da bebeğin sağlığı için oldukça tehlikelidir. Amonyak içeren boyalardan gebelik döneminde uzak durulmalıdır. Eğer özel bir gün varsa mutlaka saçınızı boyattırmanız gereken bir durum söz konusu ise o zaman saç ruju ve saç rimeli kullanabilirsiniz.

Kuaförlerin ya da saç boyası satımı yapan firmalarının boyaları hakkında tamamen bitkisel olduğuna dair söylemiş olduğu cümleleri dikkate almayınız. Çünkü bu boyalar Sağlık Bakanlığı tarafından denetimi yapılmamaktadır. Kalıcı boyalardansa geçici ve kısa süre saçta kalacak boyalar bir nebze de olsa önerilmektedir. Unutulmamalıdır ki saç boyası yüzünden gebelik az bir ihtimal de olsa düşükle sonuçlanabilir. Eğer gebe bir kuaför iseniz ve çalışmanız gerekiyorsa sık sık bulunduğunuz yeri havalandırmalı, mutlaka eldiven kullanılmalı ve sık sık dinlenilmelidir.

Gebelik döneminde psikoloji çok önemlidir bu yüzden annenin kendisini iyi hissetmesi gerekir. Saç beyazlığından veya renk farklılığından anne adayları Çok rahatsızlık duyuyorsa Saçlar kına ile boyanabilir. Fakat bazı hekimler ilk 3 ay atlatıldıktan sonra saçın boyanabileceğini savunmuştur bu da tamamen bitkisel boyalarla gerçekleştirilmelidir. Bu esnada kesinlikle boya kafa cildine temas etmemelidir. Şu da eklenmelidir ki; bazı saç boyalarında kanserojen maddeler saç köklerinden kemik iliğine ulaşır bu da lösemi ile bile sonuçlanabilir. Özellikle sık sık saç boyatan anne adaylarında yumurtalık kanseri, mesane kanseri gibi ciddi rahatsızlıklarla karşılaşılabiliyor. Saç boyasının göze temas etmemesine de dikkat edilmelidir. Bu durum söz konusuysa bebeklerde kataraktlara yol açabilir.

Bebeğinizin sağlığı için kendi güzelliğinizden biraz fedakârlık yapmanız gerekebilir. Fakat bu demek değil ki bakımsız bir anne adayı olun, sadece kriterlere uyarak yapılması önerilir.

Yazar Unknown

Menopoz, İnfertilite (Kısırlık), Gebelik ve takibi, Riskli gebeliklerin tespiti, Doğum, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,Cinsel problemler (Vajinismus), Genital Estetik, Vaginoplasti (Vagina daraltma), Labioplasti (İç dudakların düzeltilmesi), Kızlık Zarı, Adet Düzensizlikleri, Kürtaj, Jinekolojik hastalıklar, Kanserler ve Tüp Bebek konusunda hizmet veren Op.Dr.Cansu Bozkurt şu an kendi özel muayenehanesinde görev yapmaktadır.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum yap